CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ADANA’DAN AYRILDI
 
Vatandaşlarla buluşmak üzere Adana’ya gelen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Yüreğir Serinevler Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirdiği programın ardından Adana’dan ayrıldı.
 
Adanalılar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Yüreğir Serinevler Kapalı Spor Salonu’nda kendisine yoğun sevgi ve ilgi gösteren vatandaşlara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.
Adana'nın maziden atiye giden Türkiye hikâyesinin kilit taşı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin dilleri olsa da anlatsa. Ecdadımızın ata yurtlarındaki Ceyhun ve Seyhun nehirlerine atfen isimlendirdikleri bu nehirler doğdukları yerlerden, döküldükleri yerlere kadar her damlalarıyla bizi anlatır, bizim tarihimizi anlatır. Adanalı kadim geçmişinden, güçlü kültüründen, sırtını dayadığı Toroslardan, önünde uzanan Akdeniz'den aldığı özgüvenle kimseye eyvallah etmeyen bir yapıya sahiptir. Bunun için Adanalının kalbine nüfuz etmek de Adanalıyı anlamak da öyle kolay değildir" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yılda Adana'ya 37 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek bunun sıradan bir rakam olmadığını ifade etti.
 
Eğitimde 8 bin derslik inşa ettiklerini, yükseköğrenimde 3 bin 300 yataklı yurtları hizmete açtıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eskiden beri burası futbolda söz sahibi bir şehir. Şimdi tarihine ve şanına yakışır şekilde 33 bin kişilik bir stadyum inşa ediyoruz. İnşallah önümüzdeki sezonda maçlar bu stadyumda oynanacak" dedi.
 
Sağlık alanında Adana'ya 20'si hastane olmak üzere 51 tesis kazandırıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlar arasında en önemlisinin bin 550 yatağıyla Adana Şehir Hastanesi olduğunu söyledi.
 
Kentsel dönüşüm konusunda Adana'ya ayrı önem verdiklerini ve bugüne kadar 17 binin üzerinde konut projesinin hayata geçirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çukurova Bölge Havalimanı, maalesef talihsizlikler sebebiyle gecikti. Baktık başka türlü olmuyor, en sonunda bu işi doğrudan kamu yatırımı olarak hayata geçirmeye karar verdik. İlk etapta yıllık 15 milyon kapasiteli olacak, gerekirse ileride kapasite 30 milyona çıkartılabilecek. Bu havalimanının altyapı işleri temmuzda bitiyor. Üstyapı ihalesi de yakında yapılıyor. Hedefimiz en kısa sürede burayı hizmete açmaktır" dedi.
 
Adana'ya son 15 yılda yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte yapılan 10 baraj ve bir göletle Çukurova topraklarının bereketine bereket kattıklarını söyledi.
 
Bu barajlarla 791 bin dekar alanın zirai sulamaya açıldığını, bunlarla yetinmediklerini, yeni barajların kurulması çalışmalarının da devam ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adanalı çiftçilere son 15 yılda yaklaşık 3,5 katrilyon tarımsal destek verildiğini, Adana'yı her alanda büyütmek için çok önemli hizmetlere imza attıklarını, Adana'yı şaha kaldırmakta kararlı olduklarını ifade etti.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Adanalılara hitabının ardından Vali Mahmut Demirtaş ile bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, görüşme sonunda Vali Mahmut Demirtaş'a ziyareti anısına çini işlemeli tabak hediye etmesinin ardından Hatay’daki programına katılmak üzere ilimizden ayrıldı.