TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, EBEDİYETE İNTİKALİNİN 79. YIL DÖNÜMÜNDE “BİR DESTANDIR ATATÜRK” ORATORYOSU İLE ANILDI
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. Yıl dönümünde Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliğiyle devam etti.
 
Törene Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı, Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, 10.Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral İsmail Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan anma programı, Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Meriç Özmen ile Piyade Albay Metin Yılmaz’ın günün anlam ve önemini anlatan konuşmalarıyla sürdü.
 
Konuşmaların ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü gören ve elini öpen 1926 doğumlu Kıbrıs Gazisi Sami Eryurt'un okuduğu şiirler, izleyenler tarafından ayakta alkışlanırken, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu ise “Atatürk ve Liderlik: Atatürk’ün Milli Mücadele’deki Liderliği” konulu sunum yaptı.
 
Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Elemanları ile 6. Mekanize Piyade Tümeni Bölge Bando Komutanlığı’nın ortaklaşa hazırlığı “Bir Destandır Atatürk” oratoryosu davetliler tarafından beğeniyle izlenirken, sahnelenen Vals, Zeybek ve perdeye yansıtılan Atatürk resimleri ve videoları izleyenlerden büyük alkış aldı.
 
Anma programı çerçevesinde Kongre Merkezi’nin fuaye alanında yer alan “10 Kasım ve Atatürk” konulu fotoğraflardan oluşan sergisi de davetliler tarafından gezildi.